Nuovo Yachting

Menu Close

Bodrum

Bodrum

Bodrum tatil yerleri arasında Türkiye’de en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Yaz ve tatil denince akla gelen ilk yerlerden biri Bodrum’dur. Özellikle yat tatili planlayan kişiler için Bodrum koyları bulunmaz bir nimettir.  Bodrum Muğla iline bağlı 13 ilçe arasında nüfusu en fazla olan ilçe haline gelmiştir. Sadece Türkiye’nin değil aslında tüm dünyanın tatil merkezlerinden biridir. Bodrum plajları, koyları, kendine özgü mimari yapıları ve lezzetleri ile tatilcilerin en sevdiği bölgelerden biridir. İlçeye karayolu üzerinden özel araçlarınız veya otobüsler ile ulaşabileceğiniz gibi Milas-Bodrum Havalimanı’na bilet alarak uçak ile de ulaşabilirsiniz. 

Bodrum’da Gezilecek Yerler 

Bodrum Muğla’ya bağlı en önemli ilçelerden biri olduğu için çevresinde tatil rotanıza ekleyebileceğiniz pek çok güzellik barındırmaktadır. Bodrum gezilecek yerler denince ilk akla gelen yerlerden biri Bodrum kalesidir. İlçenin ikonikleşmiş sembolünü mutlaka rotanıza dahil etmelisiniz. Bu kale 1406-1523 yılları arasında Saint John Şövalyeleri tarafından inşa edilmiştir. İnşa edildiği günden bugüne kendini korumuş ve hala sağlam bir şekilde ayakta durmaktadır. Kalenin içinde Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi bulunur. Bu müze ise kenine dünyada önemli yer edinmiş müzelerden biridir. 

Bodrum’da ne yenir nereye gidilir diye düşünenler ise ikinci olarak mutlaka Bodrum barlar sokağına uğramalıdır. İlçe merkezinde bulunan barlar sokağında birbirinden güzel balık restoranları ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bölgede hareketli bir çarşı ve bu çarşıda hediyelik eşya dükkanları yer alır. Tatilinizden ve Bodrum’dan bir hatırayı evinize götürmek için alışveriş yapabilir, restoranlarda lezzetli yemekler yiyerek eğlence mekanlarında vakit geçirebilirsiniz.

Bodrum Tekne Turu Rotaları

Bodrum tatil yapacaklar için ilk tercihler arasında yer alır. Özellikle deniz üzerinde koy koy gezip tatil yapmak isteyenler için bulunmaz nimettir. Karaada, Meteor Koyu, Akvaryum Koyu, Tavşanburnu, Kumluk, Orak Adası, Gümbet, Turgutreis gibi pek çok koy ve adaya ev sahipliği yapmaktadır. Bodrum tekne turları ile buna benzer rotaları izleyerek tüm bu doğa harikası güzellikleri gezebilir, deniz ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu adaların veya koyların her birinde farklı güzellikleri görebilirsiniz. 

Karaada Budrum’un en büyük adalarından biriyken aynı zamanda içerisinde bir sıcak su mağarası barındırır. Sıcaklığı 30 derecelere kadar ulaşan ve kükürtlü su olma özelliği taşıyan bu mağarayı mutlaka Bodrum tekne turu rotanıza eklemelisiniz. Akvaryum koyu ise Bodrum’un en çok bilinen koyları arasındadır. Bu koyda mavinin her tonunu gözlerinizle görebilir ve muhteşem bir görsel güzelliğe şahit olabilirsiniz. Tekne turunuza Orak Adası’nı eklediyseniz ada içerisinde bulunan pek çok küçük koyu görme şansı yakalayabilirsiniz. 

Bodrum’da Ne Yenir?

Bodrum’da ne yenir sorusunun pek çok farklı cevabı bulunsa da en meşhur yemeklerini sıralayacak olursak; en başta Çökertme kebabı yer almaktadır. Türkiye’nin pek çok yerinde yapılan bir kebap türü olsa da Bodrum’da oldukça meşhur yemekler arasındadır. Bir diğer meşhur yemek ise, Bodrum döneridir. Döner sadece Türkiye’de değil aslında tüm dünyaya yayılmış bir Türk lezzeti olsa da Bodrum döneri sebzelerle birlikte pişirilen bir döner türü olduğu için daha lezzetli olmaktadır.  

Bodrum bir sahil kasabası olduğu için aslında pek çok deniz mahsulü ve bu mahsullerden yapılan yemekleri ile de meşhurdur. Spesifik bir deniz mahsulü yemeği olmasa da merkezinde bulunan pek çok balık restoranı vardır. Taze ve lezzetli deniz ürünleri tüketmenizde mümkündür. Yemek dışında bir diğer meşhur yiyecek ise mandalinadır. Normal mandalinalardan farklı olarak kokulu bir meyvedir ve bu mandalina ile pek çok farklı tatlı yapılmaktadır.