Nuovo Yachting

Menu Close

Fethiye

Fethiye

Fethiye Muğla’nın yüz ölçümü bakımından en büyük ilçesidir. Fethiye plajları ile ünlü ilçelerin başında gelir. En meşhur plajı ise Ölüdenizdir. Çevresinde bulunan doğal güzelliği, koyları ve tarihi yapısından dolayı tatilcilerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Doğa sporlarının merkezlerinden biri haline gelmiş Fethiye’de trekking, yamaç paraşütü, dalış gibi yapabileceğiniz pek çok farklı spor aktivitesi bulunmaktadır. Çevresinde bulunan adalar ve koylar sebebiyle yat veya tekne turu yapmak isteyenlerin bir numaralı tatil yerleri arasında yer alır. Günlük haftalık veya aylık tekne kiralayabilir günübirlik tekne turlarına katılabilirsiniz. Fethiye tekne turu bakımından oldukça zengin bölgelerimizden biridir.

Fethiye Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Fethiye gezilecek yerler arasında ilk sırada doğal güzelliği ile tabiat parkları ve kamp alanları yer almaktadır. Saklıkent Kanyonu doğasıyla görenleri kendine hayran bırakan doğal güzelliklerden biridir. Kayalıkların arasından sular eşlinde yürüyebileceğiniz harika manzaralara şahit olabileceğiniz bir alan. Ayrıca Saklıkent Kanyonu içerisinde yapabileceğiniz pek çok farklı aktivite de yer almaktadır. Bunların başında rafting gelirken zipline veya bungee jumping yapma imkanı da yakalayabilirsiniz. 

Kamp tatili yapmayı sevenler için bir cennet olan Yeşilvadi Doğa Parkı ise Yanıklar Köyü’nde yer almaktadır. Bu alanda Yeşilçay’ın üzerinde kurulu ahşap yapıların üzerinde çadırınızı kurabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca kanonuz varsa kano ile gezintiye çıkabilir, yoksa da kiralayabilirsiniz. Bir diğer doğa güzelliği ise Gizlikent Şelalesi’dir. Şelaleye ulaşmak için zorlu bir doğa yürüyüşü yapmanız gerekse de harika manzaralar eşliğinde bu yürüyüşü yapabilir ve sonunda soğuk şelale suları içerisinde dinlenebilirsiniz. Fethiye tatil yerleri arasında hem doğayla iç içe olabileceğiniz hem de konforlu bir deniz tatili yapabileceğiniz pek çok nokta bulunur.

Fethiye Gezilecek Koylar Nerelerdir?

Fethiye koyları denince akla gelen ilk yerlerden biri Kelebekler Vadisi’dir. Vadide 80’den fazla kelebek türü bulunduğu için ismi Kelebekler Vadisi’dir. Masmavi ve berrak suyun, pek çok farklı bitki türü ile bir araya geldiği harika yerlerden biridir. Fethiye turları içinde Kelebekler Vadisi yer almaktadır. Fethiye’nin en çok bilinen bir diğer koyu da Kabak Koyu’dur. Kelebekler Vadisi gibi bu koy da tam bir doğa harikasıdır. Kabak Koyu’na karayolu ile ulaşım çok zordur, uzun ve zorlu bir yürüyüş yaptıktan sonra ulaşabilirsiniz. Bu nedenle Kabak Koyu’na en konforlu ve rahat ulaşım deniz yolu vasıtasıyladır. 

Tekne turları ile veya kiraladığınız tekneler-yatlar ile bölgeye ulaşabilirsiniz. Tekne gezilerinin bir diğer uğrak noktası ise Turunç Pınarı Koyu’dur. Koy adını ada içerisinde bulunan Turunç ağaçlarından almaktadır. Bu koya karayolu ile ulaşım yoktur. Sadece tekne ve yatlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Yeşil ile mavinin buluştuğu harika bir koydur.

Fethiye’de Ne Yenir?

Fethiye sahil kasabası olduğu için bölgede fazlasıyla deniz ürünleri restoranı yer almaktadır. Taze deniz ürünlerini Fethiye’de tüketebilirsiniz. Fethiye’nin meşhur yöresel yemekleri arasında ise Babadağ Keşkeği yer almaktadır. Bir diğer yöresel yemek ise Ölemeç çorbasıdır. Ege yöresinde bulunan bir ilçe olduğu için ot yemekleri ve mezeleri de oldukça meşhurdur. Fethiye’de ne yenir diye düşünüyorsanız Sılcan Otu Kavurmasını mutlaka denemelisiniz. 

Bir diğer bölgeye özgü yemek ise yine Muğla’da yetişen bir ot türünden yapılan Sarı Ot kavurmasıdır. Çiriş Otu Yemeği ise yine Fethiye’de yetişen yabani pırasalardan yapılan yöresel bir yemektir. Ege yöresinin meşhur zeytinyağlı yemekleri de Fethiye bölgesinde yapılan yemekler arasında yer almaktadır.