Nuovo Yachting

Menu Close

Marmaris

Marmaris

Marmaris tatil deyince akla gelen ilk bölgeler arasında yer alır. Muğla’nın 13 ilçesinden biridir.  İlçede bulunan tarihi kentler, doğal güzellikleri ve koylarıyla tatilcilerin uğrak yerlerinden biridir. Özellikle yat tatili yapmayı planlayanlar için Marmaris koyları çok uygundur. İlçe çevresinde tekne ile ulaşım sağlanabilecek pek çok koy bulunur. Bu koylarda harika bir yüzme deneyimi yaşayabilir tatilinizi bir üst noktaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca şelale, doğal park ve efsane plajları bulunan ilçede gezilebilecek pek çok doğal güzellikte bulunmaktadır. Hem tarihi hem doğa hem de deniz tatili yapılabilecek en güzel yerlerden biridir Marmaris.

Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris gezilecek yerler deyince akla gelen ilk yerler tarihi yapılarıdır. Physkos, Amos, Bybassos, Kastabos, Syrna, Larymna, Thyssanos, Phoenix, Loryma, Kasara, Kedrai, Euthena ve Amnistos antik kentleri ilçe sınırları içerisinde yer alır. Tarih kokan, geçmişten günümüze taşınmış bu antik kentleri tatil rotanıza dahil ederek kültür turizmi yapabilirsiniz. Tabii ki Marmaris denince sadece bu tarihi antik kentler akla gelmez; aynı zamanda uzun ve güzel Marmaris plajları da bulunmaktadır. 

Marmaris gezi rehberi oluşturmak isteyenler için plajları sıralayacak olursak;  İçmeler Plajı merkeze çok yakın bir plajdır; bu nedenle en sık tercih edilen plajlar arasında yer almaktadır. Turunç Plajı ise harika renk tonları sunan berrak plajlar arasındadır. Yeşilden maviye harika geçişleri ile muhteşem bir plaj deneyimi yaşamanızı sağlar. Marmaris’in en meşhur plajları arasında Kleopatra Plajı yer almaktadır. Bu plaj berrak ve neredeyse şeffaf suyu bulunan bir plajken adını aldığı ince ve altın rengi kum sahilden oluşmaktadır. 

Marmaris Tekne Turu Rotaları

Marmaris koy haritası içinde pek çok farklı koy ve adalar yer almaktadır. Bir tekne veya yat kiralayarak tüm koyları görebilme şansınız bulunmaktadır. Marmaris gezilecek koylar arasında en çok ziyaret edilen rotalardan biri Kleopatra Koyu’dur. Bu koy, üzerinde bulunan kumları ile meşhurdur. Antik Roma döneminde Kleopatra için özel olarak getirilen altın renginde kumlar bulunmaktadır. Bu plaj kumları devlet tarafından korunmaya alınmış ve üzerinde yürümek veya güneşlenmek yasaktır. 

Bir diğer tekne turu rotalarından biri Sempatik Tavşan Adası’dır. Bu ada doğal yaşam koruma bölgesi olduğu için adaya giriş yapmak yasaktır; fakat ada çevresinde tekne ile bulunabilir ve adada yaşayan özel tavşanları rahatsız etmeden fotoğraf çekebilirsiniz. Kızkumu Plajı bir diğer uğrak noktalardan biridir. Ortada ince uzun yürünebilen bir plaj varken iki yanı derin sularla kaplıdır. Kızıldeniz’e benzer yapısı nedeniyle harika bir görsel güzelliği bulunur. 

Marmaris’te Ne Yenir?

Marmaris bir sahil kasabası olduğu için içerisinde pek çok balık restoranı barındırır ve çok güzel deniz ürünleri sunar. Marmaris’te ne yenir ne içilir sorusunun pek çok farklı cevabı bulunur; fakat Ege yöresinde oldukça meşhur olan otlu yemekleri ilk sıraya koymak mümkündür. Bunların başında ise Börülce ekşilemesi gelir. Soğuk bir meze veya salata olarak servis edilen bu yemek Marmaris’in meşhur lezzetleri arasında yer almaktadır. Bir diğer meşhur yemek ise Çıntar kavurmasıdır. 

Sura dolması ise Marmaris’te ne yenir sorusun bir diğer cevabıdır. Et yemeği tercih edenlerin sıklıkla tercih ettiği yemeklerden biridir. Marmaris aynı zamanda bal üretiminin olduğu bölgelerden biridir. Sadece turizm değil yöre halkı aynı zamanda bal üreterek de geçimini sağlamaktadır. Yıllık 100.000 tona kadar ulaşan bal üretimi bulunur. Marmaris tatilinizden evinize bal alarak dönebilirsiniz.