Yat Kiralama Rehberi

Yat kiralamak keyifli ve eğlenceli anların geçirilmesine olanak sağlayan en güzel organizasyonlardır. Masmavi denizin ve yemyeşil doğanın ortasında, ailenizle ve arkadaşlarınızla birlikte geçireceğiniz bu anlar, sizin için unutulmaz hale gelecektir. Yaz aylarınızı mükemmel bir yat tatili ile zenginleştirerek gerçek anlamda dinlendirici ve huzurlu bir tatil yapabilirsiniz.

Yat Nasıl Kiralanır?

Yat kiralamak için öncelikle yapmanız gereken kişi sayısını ve yat şeklini belirlemektir. Yat kategorileri arasında en önemli olan kriterlerden biri budur. Ardından ne için yat kiralayacağınıza karar vermelisiniz.

Yani tatil ya da özel günler için kiralayacağınız yatlar farklı olabilir. Kişi kapasitesi, oda sayısı, olanaklar, hizmetler vb. bakımından yatlar birbirinden farklılık gösterir. En uygun yatı bulmak için yat kiralama amacınızı iyi belirlemelisiniz. Tabi ki kaç gün tatil yapacağınız da kiralama açısından önemlidir.

Çünkü kiralayacağınız gün sayısına göre yatların fiyatları değişiklik göstermektedir.

Yat kiralamadan önce rezervasyon yaptırmak da mantıklıdır. Bu sayede tatil yapacağınız tarih aralıklarında istediğiniz yatı kiralama imkanı elde edebilirsiniz.

Farklı kategorilerde yer alan yatları inceleyip karar verdikten sonra yat kiralama sözleşmesi ile birlikte tüm şartlara göz atmanız gerekir. Bu sözleşmede yat kiralamaya dair esaslar yer alır ve detaylı bilgiler sunulur.

Şunu bilmeniz gerekir:

Yat kiralama kaptansız yapılamaz. Yani mürettebatsız yat kiralamak mümkün değildir. Tatiliniz boyunca kaptan direksiyon başında size eşlik eder. Hatta bazı yatlarda hizmet personelleri de bulunur.

yat kiralama rehberi 1

Yat Tatilinde Yapabileceğiniz Aktiviteler

Yat tatili mavi tur seçeneği, gerek sahip olduğu lüks imkanlarla gerekse de farklı bir deneyim sunmasıyla ön plana çıkar. Öncelikle tatil boyunca sürekli aynı yerde konaklama hissi yerine, her gün bambaşka bir yerdeymişsiniz gibi hissedebilirsiniz.

Özellikle birbirinden güzel tarihi mekanı ve doğal güzelliği ziyaret ederek tatilinizi çok daha zengin bir hale getirebilirsiniz.

Hatta birbirinden güzel, saklı kalmış bakir koylarda yüzerek sessizlik ve sakinlik elde edebilirsiniz.

Yat kiralama mavi tur tatilinizde yapabileceğiniz aktivitelerden bazıları şunlardır:

  • Karayolu ile ulaşımı mümkün olmayan koyları keşfedebilirsiniz. Bu sayede farklı yerleri ziyaret etmiş olur ve kültürel açıdan dolu dolu bir tatil yapabilirsiniz.
  • Yat kiralayarak birbirinden farklı ve eğlenceli su sporlarını deneyimleyebilirsiniz. Kano, rüzgâr sörfü ve jetski kullanarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hatta tatile gittiğiniz arkadaşlarınızla birlikte yarışmalar düzenlenip keyfinizi zirveye taşıyabilirsiniz. 
  • Balık tutmak, kitap okumak gibi hobilerinize bu eşsiz manzara içinde zaman ayırarak gündelik keyiflerinizi de taçlandırabilirsiniz. 
  • Tarihi mekanları ziyaret ederek tatil yaptığınız bölgenin geçmişi, mimarisi ve kültürü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yat Tatilinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

yat tatili 1

Yat tatili, sunduklarıyla oldukça lüks ve keyifli bir tatil deneyimi elde etmeniz için idealdir. Fakat yat tipleri arasından seçim yaparken dikkat etmeniz gerekenleri göz ardı ederseniz, hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Çünkü farklı özelliklere ve standartlara sahip yat kiralama alternatifleri de mevcuttur. Bunun için dikkatli olmalı ve iyice araştırma yapmalısınız. Tekne tatili için gerekenler ve teknelerde bulunması gerekenlerle ilgili bilgi sahibi olduktan sonra güvenilir bir şekilde kiralama yapabilir ve özel yatınızda tatil keyfine başlayabilirsiniz.

Yat tatilinde dikkat edilmesi gerekenler arasında yatın mürettebatlı yani kaptanlı olması ilk sırada gelir. Çünkü yat kiralama kaptanlı olmazsa, çeşitli güvenlik sorunları söz konusu olur.

Ayrıca tatil keyfinizi maksimuma çıkarmanız için yat içinde bulunan olanakları da değerlendirmenizde fayda var. Yani klima, müzik sistemi, oturma alanı, özel oda, banyo, havlu, dalış ekipmanları vb. gibi malzemeler tatil boyunca ihtiyaçlarınızı karşılamanızı ve keyifli vakit geçirmenizi sağlar.

Özellikle yeme-içme ile ilgili sunulan hizmetlerin olması gerekir; aksi takdirde denizin ortasında yemek yiyecek bir yer bulmanız mümkün değildir. Yat kiralamadan önce mutlaka detaylı araştırmanızı yapmalı ve doğru kararı vermelisiniz.

Hemen İletişime Geçin

Login