Yat Seyahati

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşmaya başlayan yat turizmi, tatilcilere sakin ve huzurlu bir tatil planı sunmaktadır.

Hem insanlardan uzakta yalnızca sevdikleriyle birlikte huzurlu vakit geçirebilecekleri hem de doğa ile iç içe olabilecekleri tatil noktalarına yönelmektedirler. Yat turu söz konusu olduğunda bu tatil seçeneğini tercih edenler yalnızca bir bölgede kalmaktansa çevredeki çeşitli koy ve sahilleri ziyaret etmeyi tercih etmektedirler.

Yat seyahati özellikle kalabalık ve gürültülü şehirlerden uzaklaşıp sessiz ve sakin bir tatil yapmak isteyenler için en çok tercih edilen alternatiflerinden biri olmaya devam etmektedir.

Kişisel bir ortamda çeşitli koy ve körfezlerde kendinize özel bir tatil planı yapmak istiyorsanız, yat seyahatleri tam size göre bir tatil seçeneği olacaktır.

İhtiyacınıza uygun yat kategorileri sayesinde aileniz ya da arkadaşlarınızla şehrin yoğunluğundan kaçmak istiyorsanız, kiralık yat tatili seçeneği sizin için oldukça uygundur.

yat seyahati

Yat Tatili Mavi Tur Görülmesi Gereken Yerler

Özellikle Ege kıyılarında yat turu tercih eden tatilcilerin en çok tercih ettiği rotalar Bodrum, Marmaris, Göcek ve Fethiye’dir. Bunların başında gelen Bodrum gulet kiralama güzergahı doğal güzellikleri ve eğlenceli ortamı sayesinde tatilcilerin gözdesi haline gelmiştir. Berrak suları ve muhteşem koyları sayesinde yat seyahati, tercih edenlerin doğal güzellikler içinde huzurlu bir tatil geçirmelerine olanak sağlar.

Aynı zamanda şehir içerisindeki hareketli hayat, eğlence sever tatilciler için bir cazibe unsurudur. Barlar sokağı hareketli gece hayatı sevenler için en uygun olanlardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra Bodrum Kalesi, Sualtı Arkeoloji Müzesi, Halikarnas Mozolesi gibi tarihi yapı ve müzeleri içerisinde barındıran Bodrum hem doğal hem kültürel hem de sosyal açıdan en çok tercih edilen tatil yerleri arasında yer almaktadır.

Mavisi ve yeşili ile birlikte Bodrum ve çevresi yat tatili için adeta bir cennet olarak görülmektedir. Şehir içi etkinlik alternatiflerinin yanı sıra burayı tercih edenleri kendine çeken muhteşem Bodrum tekne turu koyları da bulunmaktadır.

Yat turları, Türkbükü, Yalıkavak, Gümüşlük, Kadıkalesi gibi muhteşem koyların berrak sularında yüzmek, dalış yapmak, su sporları gerçekleştirmek gibi pek çok etkinliğe imkân sağlar. Bu aktiviteler, buraya doğasever tatilcileri çeken özelliklerden yalnızca birkaçıdır.

Ege kıyılarının vazgeçilmez tatil lokasyonlarının başında gelen Bodrum’un yanı sıra yat tatili tercih edenlerin sıkça ziyaret ettiği diğer yerler arasında Göcek, Marmaris ve Fethiye yer almaktadır.

Yat kiralama yoluyla muhteşem bir tatil tercih edenlere Ege kıyılarının en güzel koy ve sahillerine ev sahipliği yapan bu bölgeler eşsiz birer deneyim sunmaktadır. Hem tarihin hem doğanın hem de eğlencenin buluştuğu bir diğer yat tatili destinasyonu Fethiye’dir.

Kayaköy, Kaya Mezarları, Pınara, Kadyanda ve Letoon antik kentleri gibi tarihi durakların yanı sıra pek çok sahil ve koyu bünyesinde barındıran Fethiye, yat turu tatili tercih edenler için bir vazgeçilmezdir.

Özellikle Fethiye tekne turu koyları dendiğinde akla ilk gelen Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu olacaktır. Tekne ya da yat ile ulaşım sağlanabilen bu koylar tertemiz suları ve kapalı yapılarıyla oldukça fazla ziyaretçi çekmektedir.

Oldukça ünlenmiş bu iki koy haricinde Çalış ve Gemile Plajı, Help Beach and Yacht Club yat tatili yapanların tercih ettiği noktalar arasında yer almaktadır.

Koy ve sahiller dışında ziyaretçileri bekleyen tabiat parkları, Gizlikent Şelalesi gibi doğal güzellikler bu noktayı en çok tercih edilen yerlerden biri haline getirmektedir.

Mavi yolculuk sürecinin vazgeçilmezi olan bir diğer destinasyon ise Marmaris’tir. Tarih boyunca bir liman kenti olarak pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Marmaris, tarihi dokusu bulunan bir yerleşim yeridir.

Marmaris Kalesi, Amos, Idyma, Physkos antik kentleri, Hemithea Tapınağı gibi tarihi yapılar ziyaretçileri buraya çeken unsurlardır. Marmaris gulet kiralama gezilecek yerler dendiğinde ise masmavi ve temiz suları olan Fethiye ve Datça Körfezleri akla gelmektedir.

Bölgede ara bir lokasyonda olması ve Fethiye’ye olan yakınlığı ile yat turu tatil rotalarının başında gelen alternatiflerden bir diğeri de Göcek’tir.

Göcek’e tatile geldiğinizde, yat turları ile saklı koyları ziyaret etmek ve berrak sularda yüzmek tatil deneyiminizi üst seviyeye çıkaracak etkinlikler arasında yer almaktadır. Göcek yat seyahati güzergahı üzerinde birbirinden güzel koy ve sahil seçeneği bulunmaktadır.

yat seyahat rotalari

Göcek, Marmaris, Bodrum, Fethiye Yat Seyahati Rotaları

Ege kıyılarındaki çeşitli sahil ve koylar yat tatili yapanlar için bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Söz konusu koylar ve sahiller olduğunda ise akla ilk gelen alternatif Göcek gulet kiralama rotası olacaktır.

Tekne ve yat turları yaptığınızda burada ziyaret edebileceğiniz pek çok koy bulunmaktadır. Kleopatra Hamam Koyu, Akvaryum Koyu, Bedri Rahmi ya da eski adıyla Taşkaya Koyu, Yavansu Koyu, Göbün Koyu ve Yassıca Adaları tekne ya da yat turu yapan turistleri bu beldeye çeken birbirinden güzel koylardır.

Göcek’te bulunan tüm bu koyların neredeyse hepsinin kendine has özellikleri bulunmaktadır.

Türk ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun ziyaret ettiği ve koyda bulunan restoranda yediği yemek karşılığında ödeme olarak koyda bulunan bir kayaya resim çizdiği ve bu olayın ardından koya Bedri Rahmi Koyu adının verildiği bilinmektedir.

İlginç hikayesiyle turistleri kendine çeken koylar arasında yer almaktadır.

Kleopatra Hamam Koyu ise tarihi hamam kalıntılarının bulunduğu ve şnorkel ile dalış yapılarak hem doğanın hem de tarihin birleştiği muhteşem bir manzaraya sahip koylar arasında yer almaktadır.

Göcek’te tekne turu yaptığınızda Akvaryum Koyu’nu ziyaret ederek pek çok farklı balık çeşidi görebilir, Yassıca adalarında irili ufaklı adacıkların eşsiz manzarasında güneşi batırabilirsiniz. Mavi turların rağbet merkezi olan Göcek’i de içinde barındıran Fethiye ise vazgeçilmez rotalar arasında yer alan bir diğer beldedir.

Fethiye tekne turu güzergahı üzerinde yer alan ve tatilcilerin sıkça ziyaret ettiği Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu karadan ulaşımın zor olduğu, ziyaretçilerin deniz yoluyla kolaylıkla ulaşabildiği koylardandır.

Büyük Boncuklu Koyu ve Gemile Koyu yat tatili tercih edenlerin uğradığı bölgedeki diğer koylar arasında yer almaktadır. Fethiye’de yat tatili yapanların en çok takip ettiği rota ise Samanlık Plajı, Tarzan Koyu, Turunç Pınarı Koyu, Akvaryum Koyu, Sarıyarlar Koyu, Kızıl Ada, Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz ve Gemiler Adası’ndan oluşmaktadır.

Göcek’i de içerisine alan bu tatil beldesi, mavi tur yapan tatilcilerin bağlantılı bir rota izledikleri bir yerdir.

Fethiye ve Göcek’ten sonra yat tatili severlerin en çok tercih ettiği bölgelerden bir diğeri de Marmaris’tir. Burada deniz yoluyla ulaşım sağlanabilecek pek çok koy ve sahil bulunmaktadır.

Marmaris tekne turu rotası çizerken ziyaret edilebileceğiniz koy ve sahiller, Turunç Plajı, Amos Koyu, Çiftlik Koyu, Gebekse Koyu, Saranda Koyu, Söğüt Adası, Bozukkale Koyu, Dirsek Bükü Koyu, Bencik Koyu’dur.

Ayrıca daha pek çok koya Marmaris rotası üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Yine Ege kıyılarının vazgeçilmez yat tatili destinasyonlarından biri olan Bodrum yat seyahati rotaları pek çok koy ve sahile ev sahipliği yapmaktadır.

Yat tatilinizi Bodrum’da geçirmek isterseniz, deniz yolu üzerinden Salih Adası, Yalıçiftlik Sahili, Bardakçı Koyu, Mumcular, Torba, Türk Bükü, İçmeler, Yalıkavak gibi pek çok seçenekten oluşan rotayı izleyebilirsiniz.

Tüm bu lokasyonlar birbirlerine yakın olması sebebiyle Marmaris tekne turu güzergahı üzerinden sırasıyla Göcek ve Fethiye’ye geçiş yapmayı tercih eden yat tatili severler de bulunmaktadır.

Ege kıyısı boyunca uzanan bu dörtlü yat turu rotaları günübirlik değil bir haftalık ya da daha fazla süre boyunca yat tatili yapmayı planlayabilirsiniz.

Hemen İletişime Geçin

Login